Instrukce 8080 – práce s periferiemi

Pracovat s pamětí je fajn, ale pro uživatele je paměť neviditelná. Uživatel ocení třeba nějaké to písmeno na displeji, nějaký ten zvuk, chce zmáčknout tlačítko, zakvrdlat joystickem či tak něco…

Počítačové periferie jsou „všechno co není procesor nebo paměť“. Takže třeba ty klávesnice, výstupní zařízení, magnetofony, reproduktory, … Ty se nějakým způsobem připojují do systému (jakým přesně, to záleží na tvůrci systému) a procesor s nimi komunikuje.

Některé procesory (6502 například) nerozlišují periferie od paměti. Zkrátka a dobře určité adresy z adresního rozsahu neobsadí paměť, ale periferie. „Pošli znak 12 sériovou linkou“ je pro ně stejná operace jako „ulož znak 12 do paměti na konkrétní adresu“. Má to svoje výhody, ale i nevýhody.

Procesor 8080 (nebo Z80) naproti tomu mají speciální vývody, které říkají: Teď se nepřistupuje do paměti, ale ke vstupně-výstupnímu zařízení, k periferii. Paměť může zůstat neaktivní a adresa čtení nebo zápisu se vztahuje na periferní zařízení (je pro to takové slovo „port“ – „přistupujeme na porty“ třeba). U procesoru 8080 může být až 256 periferních zařízení, protože pro tyto operace používá osmibitovou adresu.

IN, OUT

Procesor 8080 má dvě instrukce pro práci s periferiemi. IN slouží ke čtení, OUT k zápisu. Obě instrukce mají jeden přímý parametr, a tím je osmibitová adresa periferie. Instrukce IN F8h přečte bajt z periferie na adrese F8h a uloží ho do registru A. OUT 23h vezme obsah registru A a pošle ho na periferii na adresu 23h.

Víc k těmto instrukcím asi nelze říct. Jsou opravdu tak jednoduché, jak vypadají. Konkrétní adresy už jsou na tvůrci toho kterého systému.

Například v počítači PMI-80 je na adresách F8h-FBh připojen obvod 8255, který slouží jako programovatelný obvod pro řízení vstupů a výstupů. Tentýž obvod v PMD-85 sídlí na adresách F4h-F7h (a tam obsluhuje klávesnici, LED a reproduktor), další stejného typu je na adresách F8h-FBh (a tam se stará o načítání dat z ROM modulu), no a na adresách 1Eh a 1Fh je připojený obvod 8251, který pro změnu slouží pro komunikaci s kazetovým magnetofonem.

Ostatně, když už jsem zmínil klávesnici…

Klávesnice

Když jsem v minulém dílu psal o tom, že stisk klávesy vyvolá přerušení, tak, po pravdě řečeno, spíš ne… Totiž, ne že by to nešlo, ne že by to nebyl dobrý nápad, ale v dobách největšího rozmachu osmibitů snad žádný z nich nepoužíval přerušení při stisku klávesy (vzpomínám jen na jednu zvláštnost, a tou byla konstrukce klávesnice z nějakého Amatérského Rádia, která vyvolala přerušení při stisku klávesy). Naprostá většina systémů v té době používala zcela jiný princip.

Klávesy na klávesnici se zapojovaly do matice N x M, kdy každá klávesa sídlila v nějakém průsečíku. Jedno z těchto čísel bylo často 8, aby se líp připojovala k periferním obvodům. Například klávesnice u ZX Spectra byla organizovaná do 8 řádků po 5 sloupcích. Řádky byly připojeny na vstupní port (s klidovým stavem 1), sloupce na výstupní. Když chtěl programátor vědět, jaká klávesa je stisknuta, poslal postupně 0 na jednotlivé vodiče sloupců a pokaždé si přečetl hodnotu řádků. Pokud byly všude 1, znamenalo to, že v tom sloupci není žádná klávesa stisknuta, když našel 0, věděl, že našel nějakou stisknutou klávesu.

U jednodeskových počítačů platilo totéž. Stejně byla zapojena klávesnice PMI-80, PMD-85, IQ-151 a dalších. U Atari 800 třeba taky, ale tam se o tohle testování stisknuté klávesy nestaral procesor, ale specializovaný obvod POKEY. U Commodore C64 byla rovněž matice a specializovaný obvod CIA.

Displej

Některé osmibitové počítače, zejména jednodeskové, měly jako displej nejrůznější sedmisegmentovky. Ty se většinou připojovaly přes nějaký port. U počítače BOB-85 měly dokonce i latche, tj. „paměti“ aktuálního stavu; naopak u PMI-80 bylo potřeba postupně vysílat informace o tom, co se má na které sedmisegmentovce zobrazovat. Displej byl připojen podobně jako klávesnice a během čtení jednotlivých sloupců se také rozsvěcely jednotlivé sedmisegmentovky…

Displeje u „větších“ počítačů byly řešeny buď jako znakové (IQ-151, SAPI-1), nebo grafické (PMD, Spectrum, …) – některé systémy měly inteligentní řadiče, které se dokázaly přepnout do různých módů. Ať tak či onak, většinou se k displeji přistupovalo jako k paměti (přesněji řečeno: řadič displeje si sahal do vyhrazené oblasti v paměti RAM a zobrazoval odtamtud data).

Konec? Ani náhodou!

V tomto místě jsme skončili s přehledem instrukcí procesoru 8080. Jenže v assembleru víc než v jiném jazyce platí: mýlí se ten, kdo zaměňuje znalost jazyka za znalost jeho příkazů. Takže nebojte, zanedlouho se zase setkáme a budeme pokračovat. Ukážeme si, jak v assembleru řešit nějaké úlohy, a hlavně: máme před sebou ještě minimálně dva procesory!

Příspěvek byl publikován v rubrice 8080. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Instrukce 8080 – práce s periferiemi

  1. Michal Politzer napsal:

    A pokud to někomu bylo málo, může své právě nabyté vědomosti přenést na 16, 32 a dokonce i 64bitové procesory Intel. Tady budete v kapitole 5 už skoro jako doma: http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/manuals/64-ia-32-architectures-software-developer-manual-325462.pdf

  2. Peter napsal:

    Dobry den, ja by som sa chcel spytat, ci existuje sposob ako vypisat na obrazovku adresu registra a nie obsah registra, to znamena, ze ak mam v A hodnotu 84 chcem vypisat na obrazovku to cislo, cize 84 … no instrukcia out mi vypise na obrazovku znak, ktory ma v ASCII hodnotu 84, to je T. dakujem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *